Dluhopisy – definice a rozdělení

S dluhopisy se setkáváme běžně na finančních trzích. Jsou to cenné papíry, které se řídí zákonem (viz zákon o dluhopisech na webu ČNB). V tomto článku si je představíme a dozvíte se i něco o jejich rozdělení a k čemu slouží jednotlivé druhy dluhopisů.

Dluhopis – definice

Dluhopis je cenný papír, se kterým je spojeno: právo jeho majitele požadovat splacení dlužné částky ve výši jmenovité hodnoty a vyplacení výnosů z jmenovité hodnoty k určitému datu a povinnost emitenta dluhopisu, čili osoby oprávněné vydávat dluhopisy, tyto závazky splnit (Pilch, listopad 2007).

Rozdělení dluhopisů

Dluhopisy můžeme rozdělit podle typu a emitenta na několik druhů:

  • státní dluhopisy,
  • komunální dluhopisy,
  • zaměstnanecké dluhopisy,
  • podnikové dluhopisy,
  • bankovní dluhopisy,
  • hypoteční zástavní listy.

Státní

Jde o dluhopisy emitované vládou z různých důvodů, například k pokrytí výdajů státního rozpočtu, budování infrastruktury a cest, či na velké investiční projekty. Státní dluhopisy se vyznačují poměrně vysokou mírou jistoty a nižšími nominálními hodnotami, čímž se stávají přístupnější širšímu počtu obyvatel. Tyto výhody se však obvykle odrazí na nižší úrokové míře.

Komunální

Tyto dluhopisy vydávají obce, často ve spolupráci s bankou. Jde o nízkorizikové investice s lepším zhodnocením jako při běžných dluhopisech, s možnými bonusy jako např. daňové úlevy. V dnešní době jsou méně časté a přístup k nim mají spíše bonitnější investoři s vyšším kapitálem.

Zaměstnanecké

Zaměstnanecké dluhopisy emitují firmy pro své zaměstnance. V případě výpovědi má majitel tohoto dluhopisu nárok na jeho prodej za nominální hodnotu plus úrok. Zajímavostí je, že práva na tyto dluhopisy se mohou dědit.

Podnikové

Podnikové dluhopisy emitují podniky pro širokou veřejnost. Je s nimi spojeno vyšší riziko nesplacení, a proto i vyšší úrok. S emisí těchto cenných papírů jsou spjaty vysoké náklady, takže bývají řešením nedostatku finančních prostředků hlavně pro velké a známé firmy.

Bankovní

Dluhopisy vydávané bankami jsou vlastně jakousi podmnožinou podnikových dluhopisů. Jsou specifické zejména z důvodu vlastní distribuce a vyšší dostupnosti, a také o něco větší jistoty.

Hypoteční zástavní listy

Podle zákona č. 190/2004 Sb. o dluhopisech může hypoteční zástavní listy emitovat jen ta banka, která má na tuto činnost speciální licenci. Jde o dluhopisy, které jsou kryty pohledávkami z hypotečních úvěrů, a to takových, které nepřesahují 60% z ceny zastavené nemovitosti. To je jejich největší výhodou, protože jsou jištěny reálnou hodnotou této nemovitosti. Dalšími dobrými vlastnostmi jsou: vysoká likvidita a úroky z nich nejsou zdaňovány (jsou v čisté formě).

Investice do drahých kovů se vám vyplatí
stevepb / Pixabay

Leave a Reply

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *