Jak dnes vypadá aukce z exekuce?

Pokud nesplácíme své závazky, rozhodně můžeme očekávat, že celou situaci začnou věřitelé řešit poměrně tvrdou cestou. Prvním krokem je vydání platebního rozkazu, po kterém následuje i další tvrdá rána, a to exekuce. Ta nemusí postihnout jenom náš plat, stejně jako nemusí být spojena s obstavením našeho účtu. Exekutoři totiž velmi často sáhnou i na náš majetek. A to jak movitý, tak i nemovitý.

Co se s majetkem děje?

Pokud k tomu opravdu dojde, je třeba vědět, co se stane. V první fázi dojde jenom k tomu, že je majetek polepený příslušnými štítky. V tu chvíli máme stále ještě poměrně dost času k tomu, abychom mohli své závazky vyřešit. Pokud se tak nestane, může samozřejmě dojít k tomu, že exekutor nám majetek zabaví. Tedy že ho odveze do svého skladu. Mezi nejhodnotnější věci, které jsou takto odvezeny, patří:

  • Dopravní prostředky
  • Vybavení domácnosti
  • Elektronika a spotřebiče

Následně dojde k tomu, že je vyhlášena dražba. Tedy takzvaná aukce z exekuce. Na tu mají přístup všichni, kteří mají zájem na tom, si právě vaše věci koupit. A právě peníze, které jsou z daného prodeje utrženy, následně slouží k tomu, aby z nich byly uhrazeny vaše dluhy.

Měli byste vědět, že existuje i aukce půjček – půjčky od soukromých osob. Více informací naleznete po kliknutí na odkaz http://www.greenaction.cz/jak-si-pujcit-od-soukromych-osob-pomoci-muze-aukce-pujcek/

Aukce z exekuce probíhá u exekutora, ale i online

Dnes však nemusí dané aukce fungovat jenom na reálných místech, jelikož velmi často jsou i aukce probíhající online. To se týká hlavně nemovitého majetku, jako je například pozemek, dům, stejně jako třeba byt, nebo rekreační nebo výrobní objekt. To samozřejmě daným dražbám přispívá na atraktivitě.

Prodejní ceny mohou být malé

Výhodou pro ty, co kupují, ale nevýhodou pro vás jako původní majitele je to, že ceny prodávaných věcí jsou velmi nízké. Není nic neobvyklého, že se ty počáteční vyvolávací drží zhruba na polovině odhadu dané hodnoty. Pokud se nenajde zájemce, může cena klesnout až na třetinu. To samozřejmě znamená, že ani odprodejem věcí nemusí dojít k tomu, že je váš dluh kompletně vyrovnán. Na druhou stranu je třeba říci, že aukce z exekuce využívají hlavně ti, kteří chtějí dobře koupit. Musí ale počítat s tím, že prodávané zboží je bez záruky a je samozřejmě třeba ho ihned zaplatit, stejně jako je třeba ho ihned odvézt.

Kdy a kde aukce probíhají?

Jednotlivé aukce z exekuce si vypisují samotní exekutoři, a to nejčastěji na svém webu. Pokud uvažujete nad tím, že se takové budete účastnit, můžete přehled o nich najít i jinde. Nabízí se web PortalDrazeb.cz, který uvádí: „Portál dražeb, provozovaný Exekutorskou komorou ČR, eviduje dražby nemovitostí, movitých věcí a podniků prováděné soudními exekutory podle z.č. 120/2001Sb., (exekučního řádu).Portaldrazeb.cz je veřejnou součástí Centrální evidence exekucí.“ Na něm tak zjistíte, kde levně nakoupit, a pokud jste dlužník, zjistíte i to, kde a kdy se budou prodávat právě vaše věci.

Jak vypadají aukce z exekuce?
succo / Pixabay