Jaké výhody a nevýhody přináší nebankovní hypotéka?

Nejenom banky, ale samozřejmě i nebankovní společnosti dnes nabídnou široké možnosti různých půjček. Mezi ty nejznámější patří jak půjčky klasické, tak i hypotéky. Ty jsou úvěrem, který si bereme nejčastěji v souvislosti s financováním naší nemovitosti. Za dané peníze můžeme především:

  • Koupit byt nebo dům
  • Postavit si vlastní dům
  • Rekonstruovat naši nemovitost

Pokud jste v situaci, kdy o tomto úvěru uvažujete, pojďte se společně s námi podívat na to, jaké možnosti, stejně jako výhody a nevýhody může přinášet nebankovní hypotéka. Tedy úvěrový produkt spojený právě se soukromými společnostmi.

Mezi hlavní výhodu patří snadná dostupnost

Stejně jako klasické nebankovní půjčky, i nebankovní hypotéka nabídne velkou výhodu v tom, jak jednoduše je dostupná. V podstatě není třeba žádného složitého ověřování a dané peníze mohou být dostupné i lidem, kteří mají menší příjmy. Dalším pozitivem bývá to, že u mnohých společností není ani nahlíženo do registru a tak na peníze dosáhnou třeba i ti žadatelé, kteří jsou uvedeni v bankovních nebo nebankovních registrech. Často tak u nebankovní společnosti hypotéku dostanou, a to i přesto, že je odmítla banka.

Nebankovní hypotéka nabídne široké spektrum částek

I to je jedna z výhod, která se nabízí. V podstatě nemusíte být nijak výrazně omezováni, protože dnešní nebankovní společnosti mohou nabídnout jak sumy v řádech statisíců, tak i sumy v řádech několika desítek milionů. Problémem poté není rozložit si samotné splátky na zvolené období, které také může být řádově v termínech i několika desítek let. Čím déle samozřejmě budeme splácet, tím menší měsíční splátky nás čekají.

Peníze na cokoliv

Pokud je pojem, který se v souvislosti s hypotékami vžil, je to rozhodně pojem americká hypotéka. Jedná se o typ úvěru, který je podobný klasické hypotéce, ale peníze lze čerpat dle vlastního uvážení. I tu můžeme v segmentu nebankovních hypoték najít. Ideálním příkladem je třeba společnost ACEMA, která uvádí: „Nebankovní americká hypotéka ACEMA Credit vám umožní financovat vaše přání jednoduše a bez odkladu. Půjčíme vám na cokoliv, americká hypotéka totiž nemusí být přímo určena na nákup nemovitosti, pozemku nebo rekonstrukci.“

Pozor na úroky

Ačkoliv výhody jsou více než zřejmé, je třeba počítat také s nevýhodami. Mezi ten hlavní patří úroky, jelikož ty jsou ve většině případů výrazně vyšší, než v bankách. Na to je dobré myslet právě ve chvíli, kdy nad hypotékou uvažujeme, ale zároveň nechceme riskovat to, že spadneme do dluhových pastí. V takových případech totiž nemusí být výjimkou, že úroky přesahují i 10 procent ročně, což je vzhledem k dostupným částkám hodnota, která může v reálu dělat i stovky tisíc korun, které na naší hypotéce samozřejmě přeplatíme.

Výhody a nevýhody může přinášet nebankovní hypotéka
altes_haus / Pixabay