Překlenovací úvěr ze stavebního spoření

Úvěr ze stavebního spoření je jednou z nejvýhodnějších forem financování vlastního bydlení. Pomocí tohoto finančního produktu mají občané České republiky možnost dočasně získat i poměrně velké objemy peněžních prostředků. Pro získání tohoto druhu půjčky ovšem musíte splňovat určité podmínky, přičemž tou nejvýznamnější je dosáhnutí určitého podílu naspořené částky vůči zamýšlené velikosti úvěru.

I pokud některou z podmínek pro získání úvěru ze stavebního spoření nesplňujete, máte stále možnost čerpat úvěr s velice výhodnou úrokovou sazbou – takzvaný překlenovací úvěr. V tomto článku vám představíme, jak a za jakých podmínek si tento úvěr můžete zřídit. Také si řekneme základní informace týkající se obecně stavebního spoření.

Výše úrokových sazeb u překlenovacího úvěru

Pomocí překlenovacího úvěru můžete elegantně zaplatit za nové bydlení nebo rekonstrukci stávajícího domu či bytu, přičemž za vypůjčené prostředky uhradíte jen relativně nízký úrok. Bohužel ale budete muset počítat s tím, že úroková sazba v případě překlenovacího úvěru není stanovena plošně na nízké úrovni pro všechny účastníky stavebního spoření. Nejnižší úroková míra se pohybuje okolo 3,4 % ročně, přičemž se navyšuje dle rizikových faktorů klienta. Pokud tedy například nedisponujete vhodnými možnostmi zajištění překlenovacího úvěru, měli byste raději počítat s vyšší nákladovou sazbou.

Před uzavřením smlouvy o překlenovacím úvěru byste se měli důkladně seznámit s konkrétními podmínkami, především pak s výšemi souvisejících poplatků. Přestože jsou stavební spořitelny v tomto ohledu poměrně férové, a poplatky nedosahují závratných objemů, bude dobré mít o dodatečných nákladech přehled.

Na co nezapomenout při sjednávání stavebního spoření?

Stavební spoření je v rámci Evropy v podstatě unikum. Přestože během několika posledních let došlo k omezení výhod, které jsou s tímto nástrojem spojeny, mají klienti stavebních spořitelen stále možnost dosahovat poměrně zajímavého zhodnocení vložení peněžních prostředků. Přestože se to mnoha našim politikům nelíbí, je peníze ze stavebního spoření, na rozdíl od zmíněného překlenovacího úvěru, možné stále čerpat na jakýkoliv účel, tedy ne jen na potřeby spojené se stavbou, jak by název tohoto produktu napovídal.

Díky státním příspěvkům může vaše stavební spoření vykazovat poměrně vysokou úrokovou míru, nicméně vzhledem k tomu, že zhodnocení peněz se provádí i pomocí státních příspěvků se stropem, bude procentní zhodnocení záviset na vašich vkladech. Pro maximální vyčerpání státní podpory vám postačí každý rok na spořicí účet u stavební spořitelny vložit cca 20 000 korun, přičemž takto budete moci získat 3 000 Kč. Navíc ale můžete počítat i se standardní úrokovou sazbou, která platí pro obecně jakkoliv vysoké vklady. Vaše peníze se tak budou dále zhodnocovat, i pokud již na stavební spoření další peníze vkládat nebudete.

Při uzavírání smlouvy o stavebním spoření byste si měli dát pozor na neférové finanční poradce, kteří se vás pokusí donutit k akceptaci vysoké cílové částky. Od ní se ale odvíjí poplatek, který budete muset za uzavření smlouvy uhradit. Cílovou částku tedy stanovte právě tak, jak vám to vyhovuje, dle očekávané výše vkladů a doby spoření. Je dobré si vše předem propočítat, protože díky tomu můžete ušetřit i několik tisíc korun.

Jak získat překlenovací úvěr?
Jak získat překlenovací úvěr?

Leave a Reply

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..