Programy životního cyklu, které investují za nás

Plánujete investovat, ale nemůžete se rozhodnout, který investiční plán by pro vás byl ten pravý? Pak se přestaňte bát dlouhodobých investic a přečtěte si o zajímavém řešení, které představují programy životního cyklu, popřípadě fondy životního cyklu.

Investování je v oblasti naší země stále jednou velkou neznámou, do které se nám zatím moc nechce. Nejvíce nás pak děsí dlouhodobé investice. Představa, že zhodnotíme svoje peníze v podobě akcií (a pravdou je, že akcie nám mohou poskytnout možnost velmi zajímavých investic) je velmi lákavá. Z druhé strany představa dlouhých let investování, možný pokles hodnoty akcií a následná ztráta peněz je pro většinu z nás naopak představou děsivou.

Ale co kdyby nám byla nabídnuta sice dlouhodobá investice, ale zároveň směřovaná do různých tříd aktiv. Takovým řešením je tzv. fondy životního cyklu, případně programy životního cyklu.

Programy životního cyklu a jejich koncept

Programy či fondy životního cyklu staví na myšlence, že ne každý z nás chce investovat do podílových fondů, sledovat aktuální situaci a podle ní měnit investiční strategii. Dalším specifikem je individualita investičních předpokladů každého z nás a také vývoj nás samotných. Tím chceme říci, že naše investiční předpoklady se mění zároveň s námi a předešlý investiční plán pak nevyhovuje našim požadavkům.

Programy životního cyklu a různé třídy aktiv

Přestaňme tedy řešit otázku, zda volit nízký výnos z penzijního fondu, nebo věnovat množství času sledováním podílových fondů. Programy životního cyklu mění podíl jednotlivých tříd aktiv (akcie, dluhopisy, nemovitosti, komodity, atd.) a s léty snižují procento akcií v portfoliu.

Dalo by se říci, že začínáme s dlouhodobě výnosnými a zároveň krátkodobě rizikovými akciovými fondy, které nám naspoří dostatečné množství peněz. V okamžiku, kdy by při poklesu akcií došlo k velké ztrátě, předchází se riziku postupným omezováním podílu akcií a zvyšování podílu méně rizikových aktiv.

Programy životního cyklu a označení

Programy/fondy životního cyklu se označují rokem, ve kterém budeme peníze potřebovat. Plánujete-li investovat na 16 let, pak volíme fond s datem 2030, tedy Fond životního cyklu 2030.

Programy životního cyklu a jejich výhody

Nespornou výhodou je, že se nemusíte starat, sledovat trh a měnit fondy akciové za méně rizikové. Důvodem je to, že program či fond životního cyklu to udělá za vás.

Programy životního cyklu a jejich nevýhody

Nevýhodou programů životního cyklu je to, že jsou dražší než investice do běžných fondů. Platí se totiž dvojí poplatky – fondům životního cyklu i fondům, které fondy životního cyklu kupujeme (fond fondů).

Leave a Reply

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..