Půjčka na směnku – pozor na rizika!

Chcete si vzít půjčku na směnku? Před jejím zřízením byste si měli být vědomi rizik, která jsou s tímto finančním produktem spojena. Někdy se s požadavkem na podepsání směnky můžete setkat i v případě bankovních domů, například při uzavírání komplexních úvěrových produktů. Na první pohled by mělo jít, s ohledem na tradici prověřených bank, o bezpečnou operaci. Faktem ale je, že se mnoho lidí, co směnku podepsali, dostalo do problémů. Důkladně si pročtěte celý tento článek, ve kterém vám popíšeme ten nejběžnější způsob machinací se směnkami.

Půjčka na směnku bez registru

Půjčka na směnku může být lákavá tím, že umožňuje získání úvěru bez registru. To nemusí být ale nic automatického – vždy záleží na konkrétním věřiteli, se kterým jednáte. Problémem a současně i výhodou půjček na směnku je ale to, že je může poskytovat každý. Současně je směnka právně velice silný dokument, kde je jednoznačně definováno, kolik budete muset zaplatit. Jedním z největších problémů směnek je ale jejich snadná prodejnost. Ten, komu jste směnku vystavili, ji totiž může klidně prodat. Nový vlastník si pak u vás může uplatnit nároky původního majitele. Často si navíc může hodnotu směnky navýšit o náklady, které mu obchodem údajně vznikly.

Pozor na nebezpečí

Je znám případ, kdy došlo ke krachu banky a jí vlastněné směnky byly rozprodány pro úhradu pohledávek. Bohužel se některé z nich dostaly do rukou zahraniční společnosti, která se specializuje zvyšování jejich hodnoty. V krátké době totiž došlo k několika dalším prodejům těchto směnek v rámci sítě podobných společností (se stejnými vlastníky), přičemž každým prodejem se hodnota směnek navyšovala o náklady, související s jejich prodejem. Tyto náklady si ale každý obchodník mohl volně určit bez toho, že by je někdo kontroloval. Během několika měsíců se hodnota směnek vyšplhala na více než dvojnásobek původní částky a majitelé byli vyzváni k jejich uhrazení. Pochopitelně se s tím obrátili na soud, nicméně přesto byli nuceni tyto sumy splácet. Teprve pokud se skutečně prokáže podvodné jednání zúčastněných firem, budou si u nich postižení moci uplatnit pohledávky na přeplacené částky.

Alternativy k půjčce na směnku

Jak vidíte, pokud uzavřete půjčku na směnku, můžete se dostat do problémů, i pokud ji budete řádně splácet. Pokud si tedy například potřebujete půjčit bez registru, doporučujeme vám krátkodobé půjčky online, které mají v porovnání s půjčkami na směnky mnoho výhod – peníze získáte ihned a nebudete muset nic podepisovat. Bohužel si ale s jejich pomocí pomůžete jen k malým částkám. Pokud jste se dostali do dluhové pasti a potřebovali byste půjčku na směnku, abyste uhradili velké dlužné splátky, využijte bezplatných poradenských služeb. Existují totiž lepší řešení finančních problémů, než si brát půjčku na směnku, která je velice riziková a nikdy nevíte, komu se dostane do rukou.

Leave a Reply

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..