P2P půjčky jsou moderním trendem, protože umožňují téměř přímé spojení lidí, kteří mají přebytečné peníze a nemají pro ně využití s těmi, kdo peníze skutečně potřebují na smysluplné věci. Již z názvu tohoto produktu (P2P je zkratka pro peer-to-peer, což volně přeloženo z angličtiny znamená od člověka k člověku) je zřejmé, jak vlastně P2P půjčky fungují – umožňují komukoliv, aby půjčil také komukoliv.
Ověření žadatelů probíhá jednoduchým způsobem, který zajistí, že se peníze nedostanou do rukou neplatičům. Je zde ale navíc i sociální rozměr, kdy se uchazeči o P2P půjčky mohou věřitelům představit a ukázat jim, na co zajímavého budou peníze využity. Pokud se z řetězce vypustí banky, stává se finanční systém nástrojem pro efektivní alokaci prostředků.
Tip pro čtenáře: Zažádejte si o půjčku Home Credit.
P2P půjčky jako výhodná alternativa ke spořícím účtům
Moderní P2P půjčky jsou zajímavou alternativou k běžným bankovním produktům, jejichž schvalování je komplikované a neumožňuje efektivní distribuci peněz. Pokud svoje peníze vložíte do banky, získáte jen směšný úrok. Banka přitom peníze bude půjčovat s několikrát větší sazbou. Pomocí P2P můžete peníze bez banky přímo půjčit. Získáte tak rozumný úrok (vyšší, než v případě spořicích či termínovaných účtů), pomocí kterého se vaše finanční prostředky lépe zhodnotí. Současně ale bude tento úrok výhodný i pro dlužníky, protože vám budou platit méně, než by platili bance.
Peníze těm, kdo je využijí nejlépe, to jsou P2P půjčky
Provozovatel systému P2P půjček si vezme jen malou provizi, která mu poskytne rozumný zisk a uhradí náklady na ověřování žadatelů o úvěry. Jedná se tak o velice efektivní model, který je úsporný a přitom bezpečný. Banky musí platit provoz mnoha poboček a nemají čas se zabývat požadavky na drobné půjčky. S využitím internetu dostává přímé poskytování úvěrů zcela nový rozměr. Peníze se nyní mohou snadno dostat i tam, kam to v minulosti tak snadno nešlo – do rozvojových zemí v Americe, Africe a Asii. Je tak zcela běžné, že chudý rolník z Indie prostřednictvím P2P půjček získá prostředky na zlepšení svého podnikání. Snadno pak bude moci úvěr splatit, jeho podnikání bude výnosnější a navíc věřitelé získají malý bonus v podobě úroku. Všechny zúčastněné strany tak budou spokojené. Díky internetu navíc mohou dlužníci s věřiteli komfortně komunikovat prostřednictvím textových zpráv a videí. Spokojené nebudou jen banky, které přijdou o úroky.
Nevýhoda P2P půjček spočívá v tom, že jejich rozvoj brzdí zastaralá státní legislativa. Státy se bojí, že lidé jim nebudou z úroků platit daně a tak často pro jistotu P2P půjčky zakážou. Tím pochopitelně uškodí lidem. Pokud se podaří legislativní bariéru překonat, stane se přímé půjčování peněz nástrojem, který pomůže zlepšit životy většiny lidí.