Důchodová reforma a otázka jejího druhého pilíře

Důchodová reforma představuje rozsáhlou reorganizaci penzijního systému a velké reformy s sebou vždy přináší nezodpovězené otázky, hluchá místa a potřebu budoucí úpravy. Stejně tak je to i u důchodové reformy. V čem tato reforma spočívá a jaké problémy přináší?

Průměrný věk populace se zvyšuje, porodnost naopak klesá. Dnešní generace pracujících, tak vydělává na důchody současných penzistů. Problém však spočívá v tom, že na zmíněnou dnešní pracující generaci nebude mít se současnou porodností kdo vydělávat.

Vzrůstá tak potřeba spořit si a zajišťovat se na stáří. Svou penzijní reformou a hlavně jejím druhým pilířem chtěla vláda přimět lidi, aby si začali na stáří spořit sami. Z druhé strany ani samo spoření nevyřeší celý problém, neboť nezáleží jen na tom, kolik si naspoříme, ale také na tom, zda práce produktivních lidí dokáže dlouhodobě uživit i všechny neproduktivní.

Důchodová reforma, otázka druhého pilíře

Důchodová reforma a její systematika

Důchod dle reformy je třípilířovým systémem, jehož první pilíř představuje státní důchod, druhý pilíř pak penzi z dobrovolného fondového penzijního spoření a poslední třetí pilíř obsahuje vlastní úspory.

Důchodová reforma a její druhý pilíř

Druhý pilíř nabízí možnost dobrovolně se zapojit do fondového penzijního spoření. Do druhého pilíře mohou dobrovolně vstoupit lidí mladší 35 let, kteří pak budou odvádět méně na sociálním pojištění.

Porovnání odváděných částek: Nezúčastnění (v rámci II. pilíře) budou odvádět 28 % (6,5 % zaměstnanec a 21,5 % zaměstnavatel). Účastníci fondového pilíře budou odvádět 25 % (3,5 % zaměstnanec a 21,5 % zaměstnavatel).

Tři procenta, která tvoří rozdíl, by měla být odváděna do vybraného penzijního fondu. Ve fondu by však měli spořit ještě další 2 % ze své hrubé mzdy. Celkem tedy 5 %.

Pár slov na závěr

Důchodová reforma nevykompenzuje porodnost 1,27 dítěte na jednu ženu, která je osmou nejnižší porodností na světě. Důležitou složkou budoucí důchodové reformy by bylo zakomponování složky, která bude mladé lidi motivovat k plození a vychovávání dětí.

Leave a Reply

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *