Jaká rizika může přinášet nebankovní půjčka pro problémové klienty?

Ne vždy může být půjčka skutečně dobrou volbou. A to hlavně ve chvíli, pokud si vezmete tu nevýhodnou. Zatímco v bance jenom těžko narazíte, u nebankovních společní můžete mít problém. Zvláště pokud hledáte produkt, kterým je nebankovní půjčka pro problémové klienty.

Právě takové totiž dnes cílí hlavně na klienty, kteří nemají čistou finanční historii. To, že však peníze půjčí, může být spojeno s několika problémy. Pojďme se na ně podívat.

Nebankovní půjčka pro problémové klienty mívá vysoké úroky

První negativum je určitě vysoký úrok. Zatímco u bank se může pohybovat v řádech jednotek procent, v rámci této možnosti to může být poměrně více. Výjimkou nejsou ani desítky procent ročně. Logicky to znamená, že tedy je nebankovní půjčka pro problémové klienty poskytnuta, ale může vám způsobit ještě větší komplikace, než máte nyní. A to proto, že často danou částku, kterou si půjčíte, podstatně přeplatíte. A v mnoha směrech je to i několikrát, což je určitě negativum, na které si je dobré dát pozor.

Varovat musíme také před RPSN

Dalším negativem může být to, že je s ní spojeno také RPSN. Takzvaná roční procentuelní sazba nákladů totiž jasně definuje to, kolik vlastně zaplatíme navíc. V tomto směru rozhodně musíme říci to, že se nejedná jen o úroky, ale jsou to všechny další platby. Mohou to být například poplatky spojené s půjčkou, stejně jako to mohou být například také platby, které jsou spojeny s pojištěním. Zkrátka vše, co s půjčkou souvisí, je přepočítáno na RPSN. Logicky platí, že čím je daná hodnota vyšší, tím pro nás hůře.

Pozor i na pokuty za nesplácení

Dalším velkým rizikem může být i pokuta, která je spojena s nesplácením. Zde rozhodně nečekejte žádné ústupky, jelikož v tomto ohledu jsou poskytovatelé poměrně nekompromisní. Souvisí s ním také to, že při delším nesplácením je nebankovní půjčka pro problémové klienty předána přímo inkasní agentuře. Zde můžete počítat také jak s případnými poplatky, tak i dalším navýšením, a to o konkrétní náklady. A to vše samozřejmě proběhne tak rychle, že výjimkou není ani exekuce. A jejich počet v posledních letech rok od roku stoupá. To ostatně dokládají také četné zprávy, které lze nejenom na internetu nalézt. Příkladem budiž například sdělení: „Jsme nyní bohužel svědky rostoucího trendu, kdy občané žijí bez jakékoliv finanční rezervy. Až třicet procent Čechů totiž ušetří méně než deset procent ze svého výdělku a přibližně pětina lidí neušetří zhola nic, smutné.

Může být půjčka vhodná?

V tomto směr ji pro zmíněné problémy rozhodně nedoporučujeme, jelikož může přinést více škod, než přinese užitku. To logicky jasně vede k tomu, že si způsobíme větší problémy, než máme. Pokud se ale přesto rozhodneme si půjčku vzít, měli bychom dbát na to, aby byla spojena s:

  • Nízkým úrokem
  • Transparentními podmínkami
  • Jasně danou smlouvou
Půjčka pro problémové klienty může přinést vyřešení problému
Body-n-Care / Pixabay