Daňové odpočty u životního pojištění aneb můžeme pojištěním ušetřit na daních

Máte životní pojištění či penzijní připojištění a chtěli byste ušetřit na daních? Pomohou vám daňové odpočty u životního pojištění, které sníží daňový základ a ušetří vám nemalé částky. Jak tomu je u životního pojištění?

Velké procento nás má zřízené životní pojištění. Ale menší procento z nás ví, že i životní pojištění můžeme využívat pravidelně a ušetřit tak na daních. Pro koho to platí? A jak daňových odpočtů skrze životní pojištění dosáhnout?

Pro koho daňové odpočty u životního pojištění platí?

Skrze posouvání se hraničního věku nástupu do penze a skrze snižující se výši penzí stává se nutností šetřit si na penzi pomocí penzijního připojištění či životního pojištění. Možnost daňových odpočtů u životního pojištění či penzijního připojištění byla státem vytvořena jako motivace lidí k tvorbě úspor na stáří.

Daňové odpočty u životního pojištění mohou využít fyzické osoby, které si v minulosti sjednaly nebo sjednají životní pojištění, a zaměstnavatelé, kteří přispívají na pojištění svých zaměstnanců.

Daňové odpočty u životního pojištění a jeho podmínky

Chcete-li placení životního pojištění využít k odpočtům z daňového základu, musíte vy i vaše pojištění splňovat několik podmínek.

V první řadě musí být pojistník shodný s pojištěním a jménem uvedeným na pojistných smlouvách. Jde-li o pojištění pro dva dospělé, pak musí být osoba/pojistník uplatňující odpočty shodná s prvním pojištěným. Druhou podmínkou je doba sjednaného pojištění, které musí být minimálně pětiletá, a tato doba musí trvat aspoň do 60. roku pojištěného. Ušetřit tak můžete až 12 000 Kč ročně.

Životní pojištění s garantovanou pojistnou částkou určují i další podmínku. Minimální pojistná částka u smlouvy uzavřené na dobu 5 až 15 let musí být 40 000 Kč. U smlouvy nad 16 let pak 70 000 Kč.

Daňové odpočty u životního pojištění s jednorázově placenou smlouvou

Daňový odpočet můžete využít i u životního pojištění s jednorázově placenou smlouvou. V praxi to vypadá následovně: zaplacené pojistné se rozpočítá na zdaňovací období dle délky trvání smlouvy (s přesností na dny).

Daňové odpočty u životního pojištění, na které přispívá zaměstnavatel

V okamžiku, kdy vám na vaše soukromé životní pojištění přispívá zaměstnavatel, můžete jako zaměstnanec využít daňový odpočet do výše 24 000 Kč ročně. Příspěvek vyšší než 24 000 Kč ročně uplatňuje zaměstnavatel jako daňově znatelný náklad, který podléhá dani z příjmů u zaměstnance i platbě sociálního a zdravotního pojištěné u zaměstnance i zaměstnavatele.

Uplatňujete daňové odpočty u životního pojištění? Nerušte jej!

Pokud daňové odpočty u životního pojištění uplatňujete, nerušte jej ani nezkracujte dobu jeho trvání. V obou případech byste ztratili nárok na uplatnění odpočtu. Při zrušení byste museli podat daňové přiznání za období, kdy jste pojištění zrušili. V přiznání byste uvedli částku placeného pojištění, o kterou jste si v období trvání pojištění snížili základ daně. Daňové odpočty pak vystupují jako „ostatní příjem“ dle § 10 zákona o daních z příjmů.

Leave a Reply

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..