Zaujala vás hypotéka bez doložení příjmů? Pak si přečtěte náš článek, který o hypotéce bez doložení příjmů přináší bližší informace. Na kolik je název hypotéky pravdivý? Jakou úrokovou sazbu vám nabízí a do jaké výše si jej můžete pořídit?
Hypotéka bez doložení příjmů je velmi zajímavým produktem, který stojí za povšimnutí. Tento ty hypotéky funguje spíše jako terminus technicus. Slouží klientům, kteří oficiálně, tedy před finančním úřadem příjmy nevykazují, ale ve skutečnosti je mají. Ve skutečnosti totiž musíte bance vždy prokázat, že nejste bez příjmů nebo přesněji řečeno bez prostředků na splácení hypotéky. Důvodem prokazování je bezpečnostní politika bankovních institucí, které nemohou půjčovat lidem s nulovým příjmem a nulou na kontě. Proto se banka musí ptát, zdali prostředky na splácení půjčky máte.
Aby se výhoda nedokládání příjmů vyvážila, je tento typ hypotéky spojen s vyšší úrokovou sazbou. Další nevýhodou je, že úvěr lze pořídit maximálně do poloviny LTV, tedy zástavní hodnoty nemovitosti.
Při zakládání hypotéky bez doložení příjmů jde také o to, u jaké banky si hypotéku založíte, neboť se říkává „když dva dělají totéž, není to totéž“.
ČSOB a hypotéka pro podnikatele
Nabídka hypotéky bez dokládání příjmu u banky ČSOB nejvíce odpovídá významu jejího názvu. Úvěr lze pořídit ve výši začínající na částce 200 000 Kč, splatnost se pak pohybuje od 5 do 40 let. Platí zde základní pravidlo, že maximální výše úvěru činí 50 % LTV. U ČSOB stačí doložit pouze bezdlužnost vůči FÚ. S ohledem na to, že hypotéka bez doložení příjmů je vnímána také jako hypotéka pro podnikatele, musí podnikatel potvrdit bezdlužnost vůči ČSSZ, tedy České správě sociálního zabezpečení.
Hypoteční banka a hypotéka bez doložení příjmů
U Hypoteční banky je hypotéka bez doložení příjmů omezena spíše danou skupinou lidí. Tento typ hypotéky se poskytuje dvěma specifickým okruhům klientů, a to občanům ČR s trvalým bydlištěm v ČR a bonitním klientům.
Hypoteční banka nabízí úvěr do výše 5 milionů Kč a opět maximálně do 50 % LTV. Splatnost může dosahovat lhůty 40 let, přičemž fixace jsou neomezené s výjimkou jednoleté a roční.
I Hypoteční banka požaduje pouze doložení bezdlužnosti, a to se stejnými podmínkami jako ČSOB. Mezi ČSOB a Hypoteční bankou je však několik rozdílů. Klient Hypoteční banky musí podepsat čestné prohlášení o tom, že je schopen úvěr splácet. Druhý rozdíl spočívá v tom, že klient sice nemusí dokazovat svoje příjmy, ale banka si jeho příjem ověří sama a navíc zkontroluje registr dlužníků.
Na závěr po vyčerpání finančních prostředků z úvěru se pořizuje notářský zápis o uznání dluhu, a to mezi bankou a klientem.
Poštovní spořitelna a hypotéka bez doložení příjmů
Poštovní spořitelna nabízí tento typ hypotéky se standardními podmínkami běžné hypotéky. Rozdíl je v tom, že klient opět musí podepsat čestné prohlášení, že má dostatečné příjmy na splácení úvěru.
Raiffeisenbank a hypotéka bez doložení příjmů
Raiffeisenbank se tímto produktem zaměřuje na majetné klienty. Poskytuje jej do výše 50 % LTV a maximálně do 3 milionů Kč. zde se dokonce dokládá úředně ověřené prohlášení o příjmech a majetku, které si banka ověřuje dle statistických údajů.
Komerční banka a hypotéka bez doložení příjmů
KB nabízí hypotéku bez doložení příjmů jako možnost refinancování hypotéky z jiné banky. Zde se podepisuje jen čestné prohlášení o výši příjmu za poslední rok. V případě refinancování je úroková sazba standardní, v případě běžného využití hypotéky bez doložení příjmů je úrok o 1 % p. a. navýšen. Úvěr zle poskytnou do výše 60 % LTV a maximálně do 5 milionů Kč.