Půjčka na auto a jak na ni!

Chcete si pořídit automobil, ale nemáte momentálně dostatek peněz? Pokud nechcete čekat, tak máte v podstatě jen dvě možnosti – buď půjčka na auto, nebo si pořídíte leasing na auto. Obě varianty mají svá pro i proti. My vám je přiblížíme a poradíme.

Půjčka na auto vs. auto na leasing

Půjčka na auto vám umožní okamžité vlastnictví automobilu, zatímco výhodou leasingu je zase nižší nákladovost, neboť poskytovatel tohoto řešení může zakoupený vůz v případě problémů se splácením sám prodat, čímž minimalizuje podstupované riziko. Oproti půjčce na auto ale zase větší riziko podstupujete při finančním leasingu vy jako klient, neboť stačí, abyste se zpozdili se splátkami, a můžete za určitých okolností přijít jednak o možnost vůz využívat a pak také o všechny v minulosti řádně uhrazené splátky.

Pojďme si tedy říci něco bližšího o tom, jak funguje úvěr na auto, s jakými druhy tohoto finančního produktu se můžete setkat a na co byste si měli dát pozor.

 

Druhy půjček na auto

Půjčka na auto může mít různé parametry, které se liší dle toho, zda ji poskytuje banka nebo nebankovní společnost. Přestože mají nebankovní úvěry na auto určitý cejch předraženého finančního produktu, dle některých nedávných průzkumů se může za určitých okolností využití nabídky nebankovních společností vyplatit. Vždy si ale musíte dávat velký pozor na jejich důvěryhodnost a spolehlivost. Základem je také pečlivé srovnání jednotlivých nabídek. Není dobré se řídit jen podle informací, které získáte v reklamních prospektech, protože ty jsou obvykle sestaveny na míru ideálním klientům, kterých je mezi námi bohužel poskrovnu.

Úvěr na auto bez registru

Na auto si můžete půjčit i bez toho, aby bylo při sjednávání vašeho úvěru nahlíženo do registru. Toto řešení vás bude zajímat, pokud jste se v minulosti dostali do problémů s dodržováním vašich závazků. Tato možnost je ale vykoupena vysokými náklady a možným rizikem nesolidního jednání.

Nejvýhodnějších podmínek půjčky na auto dosáhnete při jednání s institucemi, které si vás důkladně prověří. Jestliže vám totiž někdo chce půjčit bez toho, aby měl určitou jistotu, že mu budete peníze schopni vrátit, bude se možná jednat o neférového obchodního partnera, který spoléhá na vaše selhání a chce se na něm obohatit pomocí dodatečných sankcí, které mohou obnášet zabavení vašeho majetku. Na úvěr na auto bez registru si tedy dejte pozor.

Nebankovní půjčka na auto

Na českém trhu působí několik nebankovních institucí, které svými nabídkami půjček na auto zdatně konkurují bankám. Příkladem může být například společnost Cetelem, jejíž úvěry mohou dosahovat poměrně nízké nákladovosti. Není problém se v jejím případě dostat na úrokovou míru okolo 12 %, což je relativně výhodná nabídka. Vždy ale pochopitelně záleží na celkové výši úvěru, délce splatnosti a výši vašich příjmů. Nabídka se tak může lišit pro různé klienty.

Půjčka na auto od Komerční banky

Komerční banka nedávno přišla se speciálním produktem, který je určeno přímo lidem, jež zvažují pořízení automobilu bez využití leasingu. Produkt MojeAuto se může pochlubit jednou z nejnižších úrokových sazeb, nicméně na jeho vyřízení si budete muset vyhradit více času a pevné nervy.

Komerční banka totiž před sjednáním úvěru na auto důkladně prověří vaši schopnost splácet a určité požadavky budete muset splňovat i po uzavření smlouvy – například budete mít možnost automobil zapůjčit vašim přátelům až po uhrazení dodatečného poplatku. Další nevýhodou této půjčky na auto je také určitá obdoba ručení. Sice dosáhnete lepšího úroku, ale v případě problémů s hrazením splátek vám může být váš automobil odebrán.

Půjčka na auto
jarmoluk / Pixabay

Leave a Reply

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *