Pokud jste zapsáni v registru dlužníků, pravděpodobně budete mít se získáním spotřebitelského úvěru problém – tedy alespoň v případě bankovních institucí. Řešení v současné době nabízí nebankovní poskytovatelé půjček. Nicméně pokud již nebankovní spotřebitelský úvěr bez registru zvažujete, měli byste si být vědomi určitých nevýhod, které jsou s touto možností spojeny. V tomto článku vám představíme vlastnosti těchto typů půjček a poradíme vám, jak byste měli při výběru nebankovní společnosti postupovat.
Co čekat od spotřebitelského úvěru bez dokládání příjmů?
Spotřebitelský úvěr bez registru je příslibem řešení tíživé finanční situace. Poskytovatelé těchto půjček si jsou však pochopitelně vědomi faktu, že o tyto specifické finanční produkty, při jejichž vyřizování se nenahlíží do registrů, žádají především lidé mající problematickou bonitu. Je tedy nutné počítat s tím, že spotřebitelské úvěry bez registru jsou spojeny s vyšší úrokovou mírou, neboť věřitelé mají jen malou jistotu, že jim budou zapůjčené finanční prostředky skutečně vráceny. Vysoké úroky v sobě zahrnují jak odměnu za dočasné vzdání se peněz, tak i rizikovou přirážku, která je využita na kompenzaci problémů s nespolehlivými dlužníky. Vysoké náklady jsou zřejmě nejznámější nevýhodou spotřebitelských úvěrů bez dokládání příjmů, nicméně tyto finanční produkty mají pro dlužníky ještě další negativum – mohou být velice rizikové.
Riziko spojené se zřízením spotřebitelského úvěru bez registru
V České republice působí nepřeberné množství subjektů, které se zabývají poskytováním spotřebitelských úvěrů bez dokládání příjmů. Jedná se především o nebankovní společnosti, které bohužel nepodléhají tak přísnému státnímu dozoru. Vlivem zmíněných dvou faktorů je tak někdy obtížné rozpoznat, které instituce jsou skutečně důvěryhodné a kterým je naopak dobré se vyhnout. Mnoho nebankovních firem, které se zabývají poskytováním spotřebitelských úvěrů bez registru, pro maximalizaci zisku využívá taktik na hranici zákona.
Setkat se tak můžete například se smlouvami, které budou obsahovat malým písmem napsané klauzule, jež vás budou jako dlužníka stavět do velice nevýhodné pozice, případně s jejich pomocí můžete být dokonce legálně podvedeni. Může být totiž rozdíl mezi tím, co vám obchodní partner ústně sdělí, a tím, co nakonec bude ve smlouvě. Neférové subjekty využívají toho, že při zřizování spotřebitelského úvěru bez dokládání příjmů mnoho lidí smlouvy důkladně nepřečte.
Oblíbenou taktikou podvodníků je smluvní zakotvení takové metody výběru splátek, při které nebude mít dlužník možnost peníze hradit v řádném termínu. Pak již jen stačí, aby byly smluvně ujednány velice vysoké sankce, a neštěstí je na světě. Je známa řada případů, kdy tímto způsobem přišlo mnoho dlužníků dokonce i o střechu nad hlavou.
Spotřebitelský úvěr bez registru může být řešením problematické finanční situace, nicméně je nezbytné spolupracovat pouze se solidními partnery. Nezapomeňte si na internetu vyhledat zkušenosti bývalých klientů zvolených společností. Vyberte si takový subjekt, který disponuje kvalitními pozitivními referencemi. Jinak si místo řešení vašich problémů s penězi zaděláváte na další potíže.