V Evropě máme vody dostatek. Alespoň zatím. No šetřit vodu bychom měli i tak. Má to několik důvodů. Kromě šetření přírodních zdrojů můžeme šetřením vody ušetřit i naši peněženku. V tomto článku vám ukážeme, jak ušetřit za vodu.
Jak ušetřit za vodu – kapající kohoutek a toaleta
Podle společnosti Veolia může kapající vodovodní kohoutek způsobit ztrátu až 24 litrů vody za den, horší kohoutky ještě více. To je 8 760 litrů za rok. Přetékající toaleta je ještě horší. Uniknout vám může až 150 litrů denně, což je 54 750 l ročně. Naše doporučení tedy zní: nenechte vodu zbytečně kapat. Kohouty utáhněte, vyměňte těsnění nebo kupte nové vodovodní baterie. Na toaletu můžete namontovat úsporný systém splachování, který při “malé potřebě” použije na spláchnutí menší množství vody (podobně jako to můžeme častokrát vidět na záchodech restaurací nebo kaváren).
Šetření vody v koupelně
Základem koupelny je samozřejmě voda. Jak na mytí, tak i na praní. I při umývání se můžeme šetřit vodou. Jak? Nejznámějším pravidlem je zvyknout si na sprchování namísto koupání. Skutečně to platí. Při sprchování totiž minete pouze 50-60 litrů vody, zatímco při koupání 3x více – 150 až 200 litrů. A efekt mytí je stejný. Kromě vody ušetříte i energii na její ohřev, tedy pokud se nekoupete v úplně ledové. Podobně večer, když si čistíte zuby, uzavřete kohoutek a nenechte ho téct. Tento zlozvyk lze vídat u kohokoliv, těžko proto říci co ho způsobuje, ale prakticky nemá žádný význam.
Když budete prát, snažte se o využití maximální kapacity pračky. Nejenže budete šetřit vodu tím, že pračku spustíte méně krát, ale i elektrickou energii. S tímto principem byste měli přistupovat i k myčce nádobí.
I v zahradě se dá šetřit vodu
Pokud máte rodinný dům a zahradu, šetřit vodu můžete i tam. Rostliny potřebují vodu, zalévat je je proto nezbytné. Ale pokud to uděláte ráno nebo večer, když teplota ještě nedosahuje vysoké hodnoty, voda se nevypaří tak rychle a stihne vsáknout do země a listů. A to je přece účelem polévání. Pokud se voda pořádně nevsákne a rychle se vypaří, rostliny tolik nerostou ani nerodí, nebo je musíte zalévat častěji. V teplých parných dnech se mohou dokonce spálit pokud přijdou do kontaktu s vodou.
Jako zdroj vody dobře poslouží ta dešťová, bez níž by bylo mnoho zahrádkářů nahraných. To je voda takříkajíc zdarma. Zdánlivě zdarma je i voda ze studny. Ale pokud se spodní voda, která studnu napájí, neobnovuje dostatečně rychle, může i studna vyschnout.
To, kolik měsíčně dokážete na vodě ušetřit, závisí především od vaší nynější spotřeby vody. Čím více členná je vaše rodina, tím více můžete měsíčně ušetřit za vodu.
